Juhannusviikolla kerroin takapihan puutarhamme tilanteesta. Nyt tuostakin on kulunut jo kolme viikkoa, joten on aika kertoa uusimmat kuulumiset.
Kylmän kesäkuun aikana ei paljoa tapahtunut, mutta nyt lämpöisten päivien aikana ovat kasvit alkaneet kasvamaan sekä jotkut kukkimaankin. Amppelimansikasta on jo ensimmäiset mansikatkin saatu syödä :).
Oikean puoleisessa kukkapenkissä kukkivat ruiskukat, muut ovat vielä kasvuvaiheessa.
Vasemman puoleisessa kukkapenkissä leinikit, mansikat ja ruiskukka kukkivat. Muutamat viime vuonna istuttamani kukkaa ovat jo hienosti nupulla.
Tsiniat / peikonkakkarat ovat kanssa hyvin jo nuppuvaiheessa.
Niittykukat ja erilaiset köynöskasvit ovat vielä pahasti vaiheessa, mutta sokeri sekä silpoydinherneet kukkivat.
Oikean puolessa kukkalaatikossa ovat niittykukat alkanee kunnolla kasvamaan, vielä ei kukkia ole tässäkään laatikossa.

Pihlajien juurilla elo ei ole juuri muuttunut sitten juhannusviikosta. Tämä reportaasi alkaa olemaan tässä. Palaan asiaan sitten jos ja kun kasvit alkavat enemmän kukkimaan, niin ja kun taas jostain löytyy aikaa ottaa kuvat sekä kirjoitella muutama lause. Nauttikaa kesästä oli sitten hellettä taikka sadetta!

